تاریخچه تلفن همراه در گذر زمان


تاریخچه تلفن همراه به سال هزار و نهصد و چهل میلادی و در موقعی که کارشناسان شرکت AT&T در حال ساختن استیشن های اولیه ی تلفن های همراه بودند برمیگردد.  البته این مدل ها به شکل امروزی نبودند و قابل حمل بودن آن ها به این معنی بود که می توانستند روی تاکسی ها و سایر وسیله های حمل و نقل نصب شوند. نخستین نسل از تلفن های همراه مانند نسل های امروزی از استیشن استفاده نمی کردند بلکه آنها از سلول هایی استفاده می کردند که سبب انتقال سیگنال ها می شدند. این سلول ها به وسیله ی یک استیشن اصلی که محدوده ی وسیعی را تحت پوشش خود داشت ساپورت می شدند. نخستین موسسه ای که تلفن های همراه را به صورت انبوه به بازار جهانی عرضه کرد شرکت موتورولا بود و این امر در سال هزار و نهصد و هفتاد و سه و در ماه اپریل اتفاق افتاد. این تلفن های همراه اولیه را با نام نسل صفر می شناسند و امروزه شاهد نسل های سوم و چهارم تلفن های همراه هستیم.

مسیر تکاملی در تاریخچه تلفن همراه
تلفن های همراه پس از تولید به مرور به تکامل رسیدند و به شکلی که امروزه هستند درآمدند. این مسیر از تلفن هایی که بزرگ بودند و در وسایل نقلیه قابل حمل بودند به تلفن های امروزی که به راحتی در جیب و کیف قرار میگیرند ختم شد. هدف اصلی سازندگان عموما گسترش تلفن ها و توسعه ی استانداردها، بیشتر شدن تقاضا و نیز بالا بردن ظرفیت پهنای باند بود.
در سال 1962 نخستین سیستم موفق تلفن همراه در پرواز برلین به هامبورگ تست شد و در سال 1946 در شیکاگو اولین تماس های رادیویی در ماشین ها انجام شد و با وجود محدودیت های موجود در کوتاه ترین زمان به بالاترین ظرفیت خود دست پیدا کرد. در سال 1973 نخستین دستگاه تلفن همراه قابل حمل با وزن یک کیلوگرم  به وسیله ی مارتین کوپر ارائه و تست شد. در سال 1982 متخصصان 11 کشور اروپایی جلسه ای در شهر استکهلم برگزار کردند تا ببینند آیا این ممکن است که یک ساز و کار غیر آنالوگ برای سیستم های تلفن همراه به وجود آورند یا خیر. در سال 1992 نخستین پیام کوتاه متنی sms در کشور انگلستان فرستاده شد. این کار به وسیله ی فردی 22 ساله به نام نیل پپورت انجام شد و جمله ی Merry Christmas را برای یکی از مدیران وودافون ارسال کرد. در سال 1996 تقریبا سه پنجم افراد در انگلستان تلفن همراه داشتند و تنها بعد از 10 سال این آمار به چهارپنجم افزایش پیدا کرد. در سال 2000 شرکت نوکیا آغاز بکار کرد و در کشور ژاپن هم نخستین نسل از موبایل های دارای دوربین در آخرین ماه های این سال عرضه شد که مشکل این تلفن ها این بود که تنها در کشور ژاپن کار می کردند. در سال 2007 هم شرکت اپل نخستین نسل تلفن همراه خود با نام آیفون را عرضه کرد و در سال 2008 هم نخستین نسل موبایل ها با سیستم عامل اندروید به بازار عرضه شدند.از برندهای معروف تلفن همراه می توان به اپل، سامسونگ، هواوی، شیائومی اشاره کرد.

 

۰۵ تیر ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۸

جدیدترین های وبلاگ