کاربرد هوش مصنوعی در گوشی های هوشمند


 

 

تعریف هوش مصنوعی:

AI مخفف کلمه Artificial Intelligence و به معنای هوش مصنوعی است، یعنی تحقیق و توسعه دستگاه‌های هوشمند و برنامه‌های کامپیوتری که بتوانند هوش انسان را شبیه‌سازی کنند.

در علم کامپیوتر هوش مصنوعی را هوش ماشینی نیز می گویند، که در مقایسه با هوش طبیعی که توسط انسان ها و همچنین حیوانات نمایش داده می شود را نشان می دهد، به طور کلی اصطلاح هوش مصنوعی برای توصیف ماشین هایی که به تقلید از توابع شناختی مانند یادگیری و حل مسئله پرداخته است، استفاده می شود.

                                                                                    

تاریخچه هوش مصنوعی:

با وجود این‌که فعالیت در رابطه با هوش مصنوعی از سال 1960 میلادی شروع شد، ولی نام هوش مصنوعی از سال 1965 به عنوان یک دانش جدید مورد استفاده قرار گرفت. در ابتدا از هوش مصنوعی برای انجام بازی‌ها و همچنین اثبات قضایای ریاضی بهره گرفته می‌شد.

در رابطه با هوش مصنوعی آزمون‌های مختلفی وجود دارد : 1. آزمون تورینگ 2. آزمایش اتاق چینی

آزمایش تورینگ توسط آلن تورینگ در سال 1950 مطرح شد که براساس آن، فرد با ماشینی ارتباط برقرار کرده و از آن سوالاتی را می‌پرسد. در نهایت اگر فرد متوجه نشود که با شخص یا ماشین در ارتباط بوده، این آزمون موفقیت‌آمیز تلقی می‌شود، البته تا امروز شاهد چنین امری نبوده‌ایم.

آزمایش اتاق چینی بدین صورت بوده که ماشین بعد از قبولی در آزمون تورینگ، باید زبان چینی را متوجه شود. برای این امر به ماشین حروف چینی داده می‌شود و ماشین باید توسط آن‌ها کلمات معنا‎دار بسازد به گونه‌ای که یک فرد چینی احساس کند با یک کاربر چینی زنده در ارتباط است.

 

چالش های هوش مصنوعی:

به کارگیری هوش مصنوعی نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته با چالش‌های متعددی مواجه است. چالش عمده ای که کسب و کارها در به کارگیری هوش مصنوعی با آن سر و کار دارند مربوط به افراد و نیروی انسانی، داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز و یا ترجیحات و ترازهای تجاری می باشد. 

 

سطوح مختلف هوش مصنوعی:

هوش مصنوعی محدود:

هوش مصنوعی محدود بسیار زودتر از انواع دیگر هوش مصنوعی پدید آمده است. زمانی که در مورد هوش مصنوعی محدود صحبت می‌کنیم منظورمان سیستم‌های هوشمندی است که در انجام دادن یک وظیفه (task) به خصوص بهتر از انسان عمل می‌کنند. اگر بخواهیم برخی از کاربرد‌های هوش مصنوعی محدود را مثال بزنیم، عبارتند از:

  • سیستم هوشمندی که می‌تواند به صورت خودکار گفتار را به نوشتار تبدیل کند 
  • سیستم‌های تشخیص چهره که قادرند هویت یک فرد را حتی در شلوغی و سیل عظیمی از جمعیت تشخیص دهند
  • اتومبیل های خود ران که به کمک هوش مصنوعی یاد می‌گیرند که چگونه رانندگی کنند.

هوش مصنوعی عمومی:

می‌تواند دنیای اطراف خود را همانند یک انسان درک کند و دارای ظرفیت و گنجایش مشابه برای انجام فعالیت‌ها و وظایفی است که یک انسان به طور معمول آن‌ها را انجام می‌دهد. از نظر تئوری یک هوش مصنوعی عمومی می تواند هم سطح انسان فعالیت کند و یا حتی در زمینه‌هایی مانند حافظه و … ازاو بهتر عمل کند. اگر بخواهیم یک مثال از کاربرد‌های هوش مصنوعی عمومی را مثال بزنیم، عبارتند از:

  • سیستم هوشمندی که می تواند یک دستیار پزشک و یا سیستم تشخیص بیماری و… باشد.

سوپر هوش مصنوعی:

سطح هوش و درک انسانی را پشت سر گذاشته و به نوعی دارای هوش فرا بشری خواهد شد. تا به حال هنوز هیچ جامعه‌ای نتوانسته به سوپر هوش مصنوعی دست پیدا کند. در حقیقت رسیدن یا نرسیدن و یا حتی زمان رسیدن به آن در حاله‌ای از ابهام می‌باشد. هم چنین این مسئله که چنین هوش مصنوعی چه کارهایی انجام می‌دهد و یا این مسئله که آیا قرار است تهدیدی برای بشر باشد یا فرصتی برای او، هم مبهم است.

 

هوش مصنوعی چگونه آموزش میبیند؟

امروزه سیستم‌های هوش مصنوعی به کمک یادگیری ماشین و یادگیری عمیق هوشمند می‌شوند و می‌توانند یاد بیرند و آموزش ببینند.

 

یادگیری ماشین چیست؟

یادگیری ماشین (Machine Learning) یکی از زیر مجموعه های هوش مصنوعی است که به سیستم ها این امکان را می دهد تا به صورت خودکار یادگیری و پیشرفت داشته باشند. تمرکز اصلی یادگیری ماشینی بر توسعه برنامه‌هایی است که بتوانند با دسترسی به داده‌ها، به طور خودکار از آن‌ها برای یادگیری خود سیستم استفاده کنند.

در یادگیری ماشین فرآیند یادگیری با مشاهدات یا داده ها آغاز می شود و سیستم از مثال ها، تجارب مستقیم و یا دستور العمل ها و.. استفاده می‌کند تا به یک الگو مشخص برسد و بر اساس آن الگو شروع به تصمیم گیری و حل مسئله کند. هدف اصلی یادگیری ماشین آن است که به کامپیوتر اجازه بدهیم که بدون دخالت و کمک انسان به طور اتوماتیک یادگیری داشته باشند.

 

یادگیری عمیق:

یادگیری عمیق نوعی از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی است که در واقع از روشی که ذهن انسان برای یادگیری موضوع خاصی به کار می‌گیرد، تقلید می‌کند. این نوع از یادگیری یکی از عناصر مهم در علم داده می‌باشد که شامل آمار و مدل سازی پیش بینی است. یادگیری عمیق برای دانشمندان داده که وظیفه جمع آوری ، تجزیه و تحلیل و تفسیر مقادیر زیادی از داده ها را دارند، بسیار کاربردی است و روند تحلیل و تفسیر داده‌ها را سریعتر و آسان تر می کند.

به نوعی می توان گفت یادگیری عمیق در واقع همان یادگیری ماشین است به گونه ای که در سطح کارهای پیچیده عمل یادگیری را برای یک سیستم هوش مصنوعی انجام می‌دهد. در ساده ترین سطح، یادگیری عمیق را می توان راهی برای خودکار سازی تجزیه و تحلیل پیش بینی‌ها دانست.

 

کاربردهای هوش مصنوعی در گوشی های هوشمند:

1. استفاده از هوش مصنوعی در موبایل، هوش کلی گوشی‌های هوشمند را افزایش داده است. گوشی‌های هوشمند امروزی می‌توانند قابلیت‌های متعدد یک کامپیوتر شخصی استاندارد را در اختیار کاربر بگذارند و همچنان برای برقراری تماس با سایر افراد استفاده شوند اما این حقیقت که گوشی‌های هوشمند عملا کامپیوترهای قابل حمل هستند، تنها دلیل هوشمندی آن‌ها نیست.

2. بهترین مثال برای استفاده از هوش مصنوعی در موبایل قابلیت شناسایی چهره است

3. هوش مصنوعی حتی به ما اجازه داده است با گوشی‌های هوشمند خود تصاویر با کیفیت‌تری بگیریم. هوش مصنوعی در موبایل برای ثبت تصاویر بهتر در شب، سلفی‌های بهتر و حتی اضافه کردن افکت‌های ویژه هنرمندانه به تصاویر قبلی استفاده می‌شود.

4. یکی از کاربردهای هوش مصنوعی، یادگیری ماشین بوده که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. یادگیری ماشین به‌گونه‌ای بوده که دستگاه‌تان به مرور عادت‌های شما را می‌فهمد و توسط آن به مدیریت گوشی هوشمندتان می‌پردازد. 

5. یکی از کاربردهای هوش مصنوعی امکان تشخیص صدا و همچنین ایجاد تعامل با کاربر است، چنین ویژگی را ما در دستیارهای دیجیتالی مانند الکسا و گوگل اسیستنت می‌بینیم.

6. هوش مصنوعی برای پردازش سریع تر تصاویر طراحی شده است که این چیپست(تراشه های هوش مصنوعی واحد پردازش عصبی هستند. ) وظیفه پردازش گرافیکی را انجام می دهد، با این تفاوت که به جای تمرکز روی بخش گرافیکی به اجرای محاسبات مهم مربوط به یادگیری ماشین می پردازد. این تراشه ها وظایف پردازنده ها را کاهش می دهد و این موضوع باعث بهبود شگفت انگیز شارژ باتری گوشی هوشمند نیز می شود.

 

هواوی پیشتاز در استفاده از هوش مصنوعی:                      

هواوی اولین کمپانی است که از قابلیت هوش مصنوعی در بخش دوربین استفاده کرده است، میت ۱۰ هواوی با استفاده از این قابلیت توانست خود را پیشگام این زمینه مشخص کند. کاربرد هوش مصنوعی در گوشی های هواوی با میت ۱۰ آغاز شد. کاربرد هوش مصنوعی در mate 10 که از پردازنده کایرین ۹۷۰ بهره می برد شرایط خیره کننده ای داشت. این گوشی هوشمند با پردازنده کایرین ۹۷۰ و همچنین واحد پردازش عصبی توانست شروعی برای قدرتنمایی هواوی در بخش دوریین لقب گیرد.

 

 

 

هوش مصنوعی در گوشی های هواوی:

کاربرد هوش مصنوعی در گوشی های هواوی به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

گوشی های هوشمند میان رده، این کمپانی در سال اخیر در بخش دوربین از این قابلیت پشتیبانی می کنند که با فعال کردن گزینه هوش مصنوعی به تشخیص بهتر صحنه می پردازد

گوشی های هوشمند پرچمدار، علاوه بر بهبود بخش دوربین به بهبود شرایط پردازنده با استفاده از پردازش زبان طبیعی می پردازد و به نوعی روی عملکرد کلی دستگاه تاثیر داد.

 

*** در نتیجه در این متن درمورد هوش مصنوعی و نحوه آموزش هوش مصنوعی با یادگیری ماشین و یادگیری عمیق آورده شده است که در گوشی های هوشمند از آن استفاده شده و باعث بهبود یکسری ویژگی های گوشی های هوشمند شده که در نهایت پیشتاز استفاده از هوش مصنوعی در گوشی های هوشمند برند هواوی بوده است.

 

 

۰۴ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۲:۳۸

جدیدترین های وبلاگ